Stavět nový blok jaderné elektrárny dnes nedává smysl

V době, kdy potřebujeme co nejrychleji opustit fosilní zdroje energie, je podpora výstavby jaderného bloku slušně řečeno nezodpovědná pitomost. Proč?

Jaderná energetika ve světě stagnuje, resp. ve většině západních zemí prakticky dožívá, což dokládá např. poslední Zpráva o stavu světového jaderného průmyslu 2019 (a rozhovor s jejím autorem).

Je prakticky jisté, že za deklarovaných zhruba 150 miliard (a ani dvakrát tolik) u nás příštích 20 let nový jaderný blok dokončený nebude. Bude tu kolosální projekt ve skluzu, tak jako se to stalo všem ostatním (do)stavbám v Evropě – Hinkley Point, Olkiluoto, Mochovce, …

Takto nejistě investovaná suma peněz přinese jen vrásky a patovou situaci v otázce dokončení dostavby a naopak nepřinese ani kilowatthodinu elektrické energie. Investovat bychom měli do diverzifikace zdrojů energie, podporovat lokální výrobu a spotřebu, přecházet na moderní technologie, např. využívat bioodpad pro výrobu methanu a podporovat větrné elektrárny. Spoustu inspirace nabízí blízké sousední Rakousko.

Není pravda, že jádro potřebujeme, abychom v ČR mohli odstavit uhelné elektrárny. Můžeme je pohodlně odstavit do roku 2030, aniž by to ohrozilo stabilitu naší přenosové soustavy a energetickou bezpečnost, jak dokládá renomovaná studie německé poradenské společnosti Energynautics.

Mimochodem, před 15 lety tvrdil Martin Pecina, tehdy náměstek ministra průmyslu a člen dozorčí rady ČEZ, že „buď budeme mít nový jaderný zdroj nebo nebudeme svítit“. A svítíme.

Kdybychom byli ambicióznější, můžeme přejít ještě na větší podíl obnovitelných zdrojů a masivněji podporovat úspory, abychom energií v první řadě neplýtvali a adaptovali se tak na nejistou budoucnost.

Vzhledem ke změně klimatu je totiž nejisté, jaké podmínky budou v ČR panovat už za 20 let. Globálně se oteplí o dalšího půl stupně, ale nelze odhadnout, jaký to bude mít dopad na naše území. Ve hře je změna tryskového proudění vzduchu, oslabování Golfského proudu. Pravděpodobná je ztráta stability – větší extrémy v úhrnu, čase i intenzitě srážek, tropických dnů/nocí apod. To se musíme snažit omezit, ale „čekání na jádro“ nám v tom nepomůže, spíše uškodí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *