Google prohledává blogy

Novinku (jako obvykle betaverzi) spustil včera největší internetový vyhledávač na adrese blogsearch.google.com. Vrásky tak způsobil zavedeným službám Technorati, IceRocket a Feedster.

Střídmý interface není třeba představovat, jednoduchost hledání a přehlednost výsledků je Googlu vlastní. (Je tu i rozhraní ala Blogger.) První pětice odkazů vede na relevantní (těžko odhadnout jak je to určeno) blogy, další jsou už na jednotlivé příspěvky. Mrkněte i na Advanced Blog Search (např. hledání podle autora).

Řazení výsledků podle relevance jde změnit na řazení podle času. Zatím nejsou (a nevím, jestli někdy budou), odkazy na cache. Líbí se mi, že můžu sledovat výsledky ve formě RSS. Kam se hrabe Google Alerts? To ale dokáže i konkurence.

Jak to pracuje?

Google Blog Search indexuje RSS blogů, které získává ze služeb podobných Weblogs.com (znáte Ping-O-Matic?). Neindexuje tedy celý příspěvek, protože v RSS je většinou jen perex. Vyhledávač zná články publikované od června 2005, ale údajně pracuje na způsobu, jak doplnit i ty starší.

Myslím, že služba doroste do stavu, kdy z ní Google udělá záložku na titulce (vedle současného hledání na webu, v obrázcích nebo skupinách). Do té doby bude muset hlavně rozšířit hledání i podle tagů a indexovat celý příspěvek (dobrou rychlost má už teď).

Technorati: google blog search