Toothing je bomba, bluejacking hrozba

Příznivci mobilních technologií už tuší o co jde, ale já nejsem tak velkým fandou, abych měl přehled o všech mobilních vymoženostech. Před rokem mi tak unikla zajímavá zpráva o toothingu, což je nejmíň ze dvou důvodů velká škoda.

Seznámení na jedné vlně

Zaprvé, toothing je výborný nápad, jak využít komunikační schopnosti moderních mobilních zařízení k poněkud pikantním účelům. Pomocí zařízení, které podporuje Bluetooth, je možné odesílat a přijímat anonymní zprávy. Finta spočívá v tom, že na virtuální vizitce, kterou si zařízení umí vyměňovat, místo jména uvedete krátký vzkaz. Krátce princip a účel předávaných zpráv představil např. Miloš Čermák v článku Flirt v MHD (Reflex 18/2004).

Mohl více zdůraznit fakt, díky kterému této činnosti věnovala dost pozornosti většina médií, totiž že účelem seznámení je nezávazný sex s náhodným partnerem na veřejném místě (v Británii tomu říkají dogging).

O co dobrodružnější a napínavější mohlo být přepravování se hromadnou dopravou! Místo vyhýbání se holím seniorů a stěhovacím pytlům kabelkám dam v nejlepších letech jsem mohl dychtivě lovil „spřízněný“ signál.

Že by to přešlo v rozšíření mých sexuálních zkušeností, to se nebojím (díky mojí dlouholeté známosti totiž nejsem v podobných oblastech cvičený). Kolikrát jsem si ale říkal, co to ta holka/kluk pořád s tím mobilem dělá? Oni jsou na něm někteří jedinci opravdu závislí? A přitom jsem mohl doufat, že někoho nachytám při toothingu.

Vystřízlivění

Zadruhé, mám jeden ještě lepší důvod k lítosti nad tím, že jsem o toothingu dlouho nevěděl. I když je to velká škoda, toothing je hoax neboli výmysl! Kajícně to přiznává mnohem čerstvější sloupek Miloše Čermáka Něco na zub (Reflex 15/2005). Jen nevím, za co se na jeho konci autor omlouvá, protože pochybuji, že bylo v jeho silách lépe si zprávu ověřit. Určitě by mě fascinovalo, jak snadno jsem dokázal naletět. Základ hoaxu byl pečlivě vymyšlen a autoři se dobře připravili, ale přesto ani sami nečekali, jaký budou mít úspěch.

Bluejacking, tatínek toothingu, je posílání zpráv na telefony v dosahu, které klidně můžeme označit jako spam. Nevyžádané reklamní sdělení společně s výzvou k uložení kontaktu na inzerenta budeme možná potkávat v budoucnu častěji (třeba na Kenvelo svetr).

Aktivovaný bluetooth sice „žere“ baterku, ale to je menší problém, než další potenciální nevýhody. Chytří jsou např. zloději, kterým pomáhá vyhledat auta, která se vyplatí vykrást (neberte notebook nebo aspoň moderní telefon). Kromě toho, že bluejacking může být dost otravný, může dokonce být nebezpečný. Ne, nemyslím pohlavní choroby, ale bezpečnost dat a ochranu soukromí.

Jak se rozšiřují multimediální schopnosti mobilů, může být možné posílat třeba video a jednou možná i trojského koně, který udělá místo na paměťové kartě vašeho digitálního asistenta. Nedivil bych se, kdyby už dnes bylo možné identifikovat osoby (tenhle člověk si u nás koupil svetr, pošleme mu obrázek s novým modelem) a také monitorovat jejich pohyb.

Já raději chodím s vypnutým bluetooth…