Jak kvůli blogování nedolétat

Nejdřív příběh: Letuška Ellen Simonetti, známá pod přezdívkou Queen of Sky, našla na záznamníku zprávu, že zítra neletí. Prý kvůli nějakým fotkám na webu. Sedla tedy ke svému blogu (Diary of a Flight Attendant) a všechny závadné obrázky, na kterých měla oblečenou uniformu Delta Air Lines, vymazala.

Po týdnu byla pozvána „na personální“, kde se dozvěděla, že oficiální důvod vyhazovu jsou nevhodné fotky. Neoficiální důvod byl údajně blogování. Ellen podle svých slov začla v lednu blogovat, aby se snáze vyrovnala se smrtí matky. Terapie, která ji stála místo?

Na webu údajně našla spoustu fotek mužů ve firemní uniformě. Protože si nebyla vědoma žádného pravidla společnosti, které by to zakazovalo, rozhodla se bojovat – podala stížnost pro diskriminaci kvůli pohlaví.

Dodávám: Nosit uniformu je v USA úplně běžné. V autobusu podle oblečení poznáte, čím se kdo živí. Někdo smaží hamburgery pro Burger King, někdo dělá v nemocnici a další u letecké společnosti.

Měl zaměstnavatel právo ji vyhodit? Neměla předtím v práci problémy a tak je divné, že nedostala varování, ale rovnou padáka. Ostatně není první, kdo byl kvůli blogování propuštěn.

Známá programátorka Joyce Park (blog Troutgirl) musela opustit Friendster. Iain Murray už není vedoucí výzkumu washingtonské neziskové organizace. Steve Olafson, americký novinář, už nepíše pro Houston Chronicle. Penny Cholmondeley opustila město Nunavut, pro které dělala turistický marketing a z Polar Penny se stala Pacific Penny. Vyhazoval i Microsoft…

Zaměstnavatelé asi budou muset změnit company policy. Než to udělají, můžete si přečíst rady z nápovědy Bloggeru How Not to Get Fired Because of Your Blog. Radí tam třeba, že máte používat Web Fire Escape.