Konec evropské kultury a demokracie

Realita občas potřebuje drsný popis. Lidovky v článku Proč Evropanky nerodí [jiný zdroj téhož článku Pavla Kohouta] píší, že děti už nejsou ekonomickou potřebou, zajištěním vejminku. Důchodové systémy (jakkoliv jsou špatné) je povýšili na domácí mazlíčky – předměty luxusní spotřeby. Jenomže:

Tržní segment domácích mazlíčků je ovšem velmi konkurenční. Je příznačné, že pokles porodnosti během 80. a hlavně 90. let byl doprovázen raketovým nárůstem počtu psů chovaných ve městech.

Sociolog Ivo Možný v rozhovoru pro Reflex Jsem zvědavý, jak to tady dopadne odpovídá na otázku problémů Evropy: evropská kultura teď znovu musí absorbovat vpád barbarů, znovu nastává stěhování národů.

Příliv gastarbeitrů ale pro evropskou (křesťanskou) kulturu není záchrana: buď se Turci asimilují, pak ale také přestanou mít děti, nebo se neasimilují a pak naše kultura ustoupí a převahu získá islám. Ekonomové by podle něj měli, místo propočítávání variant ekonomického růstu, začít uvažovat o řízeném sestupu.

Kolik budu mít dětí, průměrných 1,2? Dočkám se hranice pro odchod do důchodu, když bude o 10 let vyšší než průměrná délka života? Neměl bych konvertovat k Islámu? Vrátí se Miloš do politiky, když si to přeje hlas lidu (diváků nedělní Partie)? Může za takové úvahy hnusné počasí?

Článek i rozhovor, ze kterých jsem čerpal pro tento spot, stojí za přečtení. Odpovědi nedávají, jsou potřebným drsným popisem reality.

Jedna odpověď na “Konec evropské kultury a demokracie”

  1. Miloš má dokonce našlápnuto do Parlamentu s vlastní novou stranou. Dítě budu mít minimálně jedno, už za pár měsíců. Tak teď je na řadě nedohledný důchod, ten Islám bych zatím nepokoušel. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.